Zaměstnávání
Díky komplexní podpoře má 120 lidí
s duševním onemocněním udržitelné zaměstnání.
Fokus Labe provozuje
sociální podniky:
Gastro
Dílny
Fokus Labe poskytuje chráněná místa
na základě Zákona o zaměstnanosti 435 / 2004 Sb.
1. PODPORA PRÁCE
A ZAMĚSTNÁVÁNÍ
Integrace osob s vážným duševním onemocněním na trh práce má výrazný přínos pro společnost. Zdravotně postižený člověk není díky zaměstnání odkázaný na sociální dávky, zaměstnání vede k posílení sebevědomí a psychické integrity lidí s duševním onemocněním. Zvyšuje se společenská prospěšnost člověka, posiluje se jeho sebevědomí, sebe-hodnota, a tedy dochází i ke zlepšení jeho zdravotního stavu.
Výzkumy uvádí, že pracovní začlenění u nehospitalizovaných dlouhodobě duševně nemocných psychiatrických pacientů nepřevyšuje 10 %, což je méně než u lidí s tělesným hendikepem. Přesto většina lidí s psychickými problémy pracovat chce, 70 % z této cílové skupiny lidí, kteří čerpají podporu Fokusu Labe si pracovat přeje.
Práci považují za důležitou. Moci pracovat považují za významnou součást svého života. V zaměstnání tráví většina z nich více času než jakýmkoliv jiným typem aktivity. „Práce je v naší kultuře hluboce zakotvená, je na ní vystavěna architektura společnosti i psychika člověka. Práce je nástrojem kariéry i společenského vzestupu, je naplněním motivací, ambicí i ctižádostí, spokojeností i radostí. Práce je ústředním institutem, který organizuje život člověka a jehož prostřednictvím se člověk sám definuje a utváří si svoji identitu a svoje sebevědomí“.
V rámci pracovního uplatnění na trhu práce Fokus Labe provozuje chráněná pracovní místa v gastronomických provozech, šicí dílně a mobilní řemeslné dílně.
Zaměstnávání lidí je realizováno na základě
Zákona o zaměstnanosti 435 / 2004 Sb.
2. PŘÍPRAVA
NA ZAMĚSTNÁNÍ
Fokus Labe kultivuje a rozvíjí schopnost lidí pracovat
formou komplexní podpory, která má 4 pilíře:
1
Vzdělávací program Ven
z bludného kruhu
2
Sociálně terapeutické dílny
3
Sociální rehabilitace
4
Chráněná místa
v sociálních podnicích
3. NÁVRAT
NA TRH PRÁCE
Návrat po onemocnění na pracovní trh duševně nemocných lidí provází řada potíží, které negativně ovlivňují fungování a návrat do zaměstnání. Z našich zkušeností vyplývá, že obtížný návrat do zaměstnání často souvisí s:
• nesamostatností a malou motivací k činnosti,
• užíváním psychiatrické medikace,
• sníženou důvěrou v okolí,
• problémy s vytvářením a udržováním mezilidských vztahů,
• problematickým interpersonálním chováním na pracovišti,
• stigmatizující přítomností psychiatrické nemoci,
• nedostatkem pracovních zkušeností v minulosti.
Obtíže v pracovní oblasti mohou vyústit v částečnou či úplnou ztrátu schopnosti pracovat. Někdy je tato ztráta trvalá, někdy dočasná. Dopady duševního onemocnění na pracovní uplatnění se liší dle typu a závažnosti onemocnění. Fokus Labe proto zřizuje rozmanité pracovní příležitosti, které kombinuje s efektivní sociální a rehabilitační podporou tak, aby člověk s duševním onemocněním měl vstupní motivaci pro práci, cítil se v práci bezpečně, zvládl interpersonální vztahy na pracovišti a nabral pracovní zkušenosti v různorodých pracovních profesích.